
Какво е разработка на софтуер?
Разработването на софтуер е жизнен цикъл от дейности с добре дефинирана структура, наложена за производството на софтуер, който може да стане популярен на пазара. По време на проект за разработка на софтуер се извършват редица процедури. Така че, ако се чудите какво е разработката на софтуер, ще трябва да разберете всички включени процедури.
Какво е определението за разработка на софтуер?
Независимо кой създава програмата, тя преминава през серия от фази в последователен ред.Нарича се „Жизненият цикъл на разработка на софтуер“. Разделен е на шест отделни етапа. Методологията SDLC или подходът на жизнения цикъл на развитие на системите помага при разработването на софтуер, който отговаря на нуждите на бизнеса. Дългосрочната поддръжка на софтуера винаги трябва да бъде подкрепена от добре разделен подход.
Всяка фаза от жизнения цикъл на софтуера има тенденция да дава резултати, които са необходими за завършване на следващия етап. В крайна сметка нуждите се превръщат в идеални дизайни. Фазата на разработка започва с доставката на кодове в съответствие с плановете. Всички тези стъпки са разработени с помощта на група специалисти по разработка на софтуер, които са от съществено значение за всяка стъпка. Няма нито една стъпка, която да съществува без другите.
Етапите на процеса на разработка на софтуер
1 – Събиране и анализ на изискванията:
От решаващо значение е групата софтуерни експерти да събере бизнес нуждите в тази първоначална стъпка, преди да могат да измислят широк дизайн за която и да е програма. Основната цел на потребителите и ръководителите на проекти в този момент е да съставят списък на специфичните функции, изисквани от всяка програма, която се разглежда. На този етап трябва да бъдат зададени няколко въпроса, включително:
- Кой се очаква да използва тази програма?
- Когато програмата приключи, как ще се използва?
- Какъв вид информация трябва да бъде включена в софтуера?
- Какви данни трябва да генерира тази програма?
След отговорите на тези фундаментални въпроси се изготвя общ план, върху който софтуерните инженери да се концентрират. След това се проверява истинността на данните, както и възможността за включването им. Накрая се създава документ за спецификация на изискванията, който ще служи като ръководство за следващия етап от процеса на разработка на софтуер.
2-Дизайн:
Разработването на софтуер сега преминава към следващия етап. Според изискванията от етап 1, на този етап се създава проект на програмата. Системните проекти помагат при спецификацията както на хардуера, така и на системните изисквания. Той също така помага при дефинирането на цялостната система на софтуерния архитект.
Изискванията за проектиране на системата се използват като вход в следващата стъпка от методологията. Тестовите стратегии се разработват от тестери по време на тази фаза, която включва списък с елементи за тестване и как да ги проверите.
3-Кодиране/Внедряване:
След получаване на проектната документация за изгражданата програма, работата се разделя равномерно на множество части и модули. Тук започва истинският код. Производството на отлични кодове от програмистите е основният акцент на тази фаза. Това е най-отнемащата време стъпка от целия процес.
4-Тестване:
Ако искате да разберете какво представлява разработката на софтуер, първо трябва да разберете стъпката на тестване. Този етап е наистина важен за разработчиците. Ако нещо се обърка по време на стъпката на тестване или ако бъдат открити грешки в кодовете, процесът на кодиране ще трябва да се повтори и цикълът ще продължи, докато проектът приключи. Всички видове функционални тестове, включително фаза на тестване, тестване на единици, автоматизация на тестове, валидиране на входа и нефункционално тестване, са завършени на този етап.
5- Внедряване:
Етапът на внедряване започва, след като всички грешки в кода бъдат елиминирани по време на етапа на тестване. Попълненият код впоследствие се интегрира в програмата и се разпространява или предоставя на потребителите за използване.
Тъй като решението се разпространява сред бъдещи клиенти, първата стъпка е да се проведе бета тестване, за да се потвърди, че функционира правилно в широк мащаб. Ако някакви корекции са осъществими или ако по време на внедряването бъдат открити някакви неизправности, те незабавно се уведомяват до персонала, който гласят грешките, за да функционира правилно в реално време. Окончателното разпръскване или внедряване започва след като всички модификации са били приложени и всички проблеми са били адресирани.
6-Поддръжка:
Когато потребителите започнат да използват добре разработен софтуер, с времето започват да се появяват истински трудности. Това не означава, че програмата ще бъде подправена. Въпреки това може да се наложи притесненията да се появяват отново от време на време. Тази процедура е известна като поддръжка на завършен продукт или програма.
Заключение
Парите и усилията, изразходвани за проектиране на софтуер, варират в зависимост от нуждите. В такива случаи е за предпочитане да получите помощ от реномирана фирма за разработка на софтуер, която знае какво прави. Това намалява количеството време, енергия и пари, изразходвани за проекта. Наемането на неопитен разработчик за завършване на проект може да доведе до непредвидени проблеми дори след като проектът е завършен. Това не означава, че неопитните кодери не са способни. Ако имате ограничен бюджет и не бихте искали да рискувате обаче, придържането към опитни разработчици е правилният начин.