Back End Front End

Подходите и стратегиите за уеб разработка са се развили благодарение на новите технологии, бързоразвиващи се стандарти и подобрените инфраструктури. Архитектурата на уеб приложения е среда, която поддържа ефективна уеб разработка, като поддържа различните елементи заедно. Архитектурата на уеб приложението е разделена на две части: фронтенд и бекенд.

Когато говорим за процеса на уеб разработка, един от проблемите е дали е по-добре да поддържате фронтенда и бекенда заедно или отделно.

Предимствата и недостатъците на двете техники са обсъдени в тази статия, за да се обясни защо софтуерните фирми предпочитат една пред друга. Нека започнем с основите: дефиниции.

Бекенд и фронтенд дефинирани 

Потребителят може да види интерфейса, докато бекендът е инфраструктурата, която го поддържа.

Областта на уебсайт, която потребителят вижда и взаимодейства с нея чрез браузър, е известна като фронтенд. Той е известен още като клиентската страна и обхваща всичко, свързано с изживяването на потребителя – текстове, цветове, снимки, менюта за навигация, икони и т.н. Основните езици, използвани при разработката на front-end, са HTML, CSS и JavaScript. Фронтенда включва Bootstrap, Angular рамки и JavaScript библиотеки като React, Vue, jQuery и CSS разширения.

Бекендът на уебсайт е частта, която е скрита от изгледа на потребителя. Бекенд, често известен като програмиране от страна на сървъра, позволява по-структурирано администриране на данни и взаимодействия. Информацията на уебсайта се показва благодарение на комуникацията между бекенда и интерфейса. Уеб URL се въвежда в браузъра, когато се попълни формуляр за контакт. Браузърът изисква сървъра, който отговаря с необходимите данни в фронтенда, които браузърът разбира и показва на потребителя.

Има няколко гледни точки относно това дали фронтендът и бекендът трябва да се държат заедно или разделени. Единственото, което има значение, е, че и двата компонента са необходими за изграждането на цялостно приложение.

Обмислят се тясно свързани преден и бекенд.

Много хора смятат, че разделянето на backend и frontend разработката е ужасна идея и че има малка разлика между двете позиции.

Причините, поради които Frontend и Backend трябва да се поддържат заедно, са следните:

Подобна идея и синтаксис

Функционалната абстракция се оказа ценна за намаляване на външни характеристики и фокусиране върху най-важните елементи на проекта. Подобни принципи и терминология се използват в клиентските и сървърните контексти за справяне с предизвикателствата. ReactiveX, например, е API за асинхронно програмиране с наблюдаеми модели, които могат да бъдат приложени на различни езици, което улеснява разработването на проект, използвайки едни и същи реактивни абстракции на фронтенда и бекенда.

Недоразуменията са рядкост

За гладък процес на разработка на приложение, то трябва да поддържа комуникация. Разделянето на интерфейса и бекенда ще доведе до комуникационна пропаст, като държи и двата екипа на тъмно за промените в съответните им краища. Поддържането на фронтенда и бекенда заедно намалява вероятността от погрешни комуникации, което позволява по-ефективно разработване на програми.

Full-stack инженерите са наети за свързването на интерфейса и бекенда, спестявайки време и пари. Когато става въпрос за големи проекти, някои задължения трябва да се изпълняват както от страна на клиента, така и от страна на сървъра. В този пример full-stack разработчикът скача от един компонент на програмата към следващия без допълнителна тежест. И рентабилно, и времеспестяващо е да имате пълен стек разработчик във вашия екип за разработка.

Ефективно сътрудничество с пълна собственост

Интеграцията на фронтенда и бекенда е продуктивна, ако бизнес нуждите са добре разбрани. Ангажираните интердисциплинарни екипи бързо ще се адаптират към средата за разработка и ще поемат пълен контрол за завършване на проекта. За ефективната доставка на продукта, екипите за разработка работят заедно в продължение на удължени часове.

Ефективен за основни и малки проекти

Свързаният фронтенд бекенд метод е повече от адекватен за прости CRUD (Създаване, четене, актуализиране и изтриване) или по-малък код. Още дребни задължения вече са решени и не са необходими допълнителни приноси.

Сигурност

Има няколко предимства за сигурност при комбинирането на интерфейса и бекенда. Например, при такива обстоятелства няма средства за излагане на API, като същевременно го предпазвате от атака в такива случаи.

Досега обсъдихме ползите от комбинирането на фронтенда и бекенда. Въпреки това, поради своите недостатъци, тясно свързаните фронтенд и бекенд се заменят по различни начини в настоящата архитектура за разработка на приложения.

Някои недостатъци на комбинирането на Frontend и Backend са:

В случай на основни уебсайтове, интеграцията на интерфейса и бекенда работи добре. Добавянето на уеб страници прави неефективно за системата да доставя много видове материали, графики или други медийни активи.

Преди материалът да бъде изпратен на потребителя, сървърът изпълнява всички задължения по обработка. В резултат на това сървърът стана неефективен при обработката на едновременни потребителски заявки.

Степента на персонализиране е ограничена, тъй като всички промени, направени в бекенда, влияят пряко на интерфейса на уебсайта. Освен това всякакви промени в разработката или поддръжката изискват повече време от обикновено.

Стегнатото свързване на фронтенда и бекенда няма да работи за масивни проекти, като тези с милиарди редове код, тъй като значимите проекти са твърде обширни, за да може някой да ги разбере напълно. Full-stack разработчикът няма да контролира изцяло проекта.

В среда за разработка е от съществено значение да поддържате интерфейса и бекенда отделни.

Уеб браузърите с повишена обработка идват със стабилни и високопроизводителни функции, позволяващи безпроблемна работа след разделяне на фронтенда и бекенда в архитектурата за разработка на уеб приложения.

Основните предимства на разделянето на Frontend и Backend са:

Комплексните технологии поемат отговорността за отговорностите в архитектурата на многостепенна среда за разработка.

В резултат на това се изисква опит в специфични технологии за разработване на сложна система. Разделянето на фронтенд и бекенд програмиране улеснява намирането на опитни програмисти в двете технологии. Също така, премахване на всякакви технически ограничения, които една от страните може да е поставила на другата. В резултат на това при такива настройки за разработка процесът протича гладко.

Модулност

Тъй като компонентите или модулите на такива подходи за разработка са независими, те могат лесно да бъдат заменени или променени. Промените в бекенда на уеб приложението няма да повлияят на интерфейса и обратно. В резултат на това няма да има презаписване или подправяне на работата на другите.

Бързо развитие и внедряване

Тъй като няколко екипа работят по проекта едновременно и в пълна хармония, е възможно бързо едновременно разработване на уеб приложение, което води до бързо внедряване на приложението.

Консолидация на API

При толкова голям брой устройства е необходимо да се борави с много версии на кода (уебсайт, приложение за iOS, приложение за Android). Повечето от тях споделят кодова база. Уебсайт, базиран на API, опростява всичко за разработчиците, тъй като API вече управлява кодирането. В резултат разработчиците ще имат по-малко код за работа.

Открихме, че слабо свързаните front-end и back-end носят огромни предимства със значителен спад.

Въпреки това, има много недостатъци на това разделение, включително:

Да ги разделите или да ги присъедините е по-добре? Какво трябва да направите?

Както показахме, може да има няколко предимства при разделянето на front-end и back-end. Въпреки това, той може да разшири тези предимства, за да включи автономни надстройки, интеграция на експертен персонал, API за многократна употреба и т.н. Преди всичко, колкото по-малко зависимости, толкова по-малка е вероятността от пречки за развитието.

Ние не твърдим, че разделението на фронтенда и бекенда е по-добро от свързването на интерфейса и бекенда поради тези разширяващи се предимства. Истината е, че всичко зависи от обстоятелствата. Дългият списък от предимства не прави едното по-добро от другото.

Преди да решите дали да разделите или съедините фронтенда и бекенда на приложение, добре е да помислите за тънкостите на проекта.

Заключение

Обсъждат се предимствата и недостатъците на комбинирането и разделянето на фронтенда и бекенда. Може да бъде избран най-добрата от двете опции въз основа на настоящата ситуация на развитие.

Какво мислите за същото?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *