стек разработчик

Нека да разгледаме приликите и разликите между двете рамки, за да видим дали разработката MEAN или Full Stack е подходяща за вас. MEAN е базирана на JavaScript рамка за създаване на уеб приложения, които се хостват в облака. Всяка технология, която съставя слой в stack, е представена с акронима MEAN:

MEAN доби популярността си през предходното десетилетие в резултат на гъвкавостта и достъпността на своите технологични слоеве. Рамката най-често се използва за създаване на динамични уеб страници и онлайн приложения.

Капацитетът за изграждане както на front-end, така и на back-end се нарича „full-stack“. Full-stack, за разлика от MEAN, не се отнася до конкретни технологии. Вместо това, това е умение, което се отнася до разработчиците, които могат да работят както в front-end, така и в back-end на проекта.

Клиентската страна на нещата се нарича front-end разработка. Отнася се до визуалните аспекти на приложение или уебсайт, с които потребителят ще взаимодейства. Разработчиците на front-end са отговорни за това вашето приложение или уебсайт да изглеждат и да се чувстват възможно най-безпроблемни. HTML, CSS и JavaScript са често срещани front-end програмни езици.

Всичко от страна на сървъра се нарича back-end разработка. Това са малките подробности, които повечето хора ще пренебрегнат, докато използват вашето приложение или уебсайт. Back-end разработчиците изграждат кода, който позволява на базата данни и приложението да взаимодействат един с друг. Те отговарят за логиката и приложението на сървъра. Java, PHP и Python са популярни back-end езици за програмиране.

Инженерите с full-stack са експерти както в front-end, така и в back-end разработката, както и в езиците, използвани от двете страни. JavaScript технологии като MongoDB, Express.js, Angular и NodeJS са необходими за MEAN разработчиците.

Струва си да се отбележи, че инженерите на MEAN stack често работят както на front-end, така и на back-end. Това се дължи на факта, че те изграждат както клиентската, така и сървърната страна на приложение или уебсайт, използвайки един и същ език за програмиране (JavaScript). Въпреки това, няма да чуете често MEAN stack разработчик, наричан разработчик на full-stack.

Разлики в кариерните пътеки за разработчиците на MEAN и Full Stack

Като MEAN или full-stack разработчик, какво можете да очаквате? Докато и двете професии работят отпред и отзад, задачите, критериите и очакванията за компенсация варират до известна степен.

Отговорности на разработчика на MEAN Stack

MEAN Stack е съкращение от „най-средния яшьън“. За да създадат предния и задния край на приложение или уебсайт, разработчиците използват четири технологии: MongoDB, ExpressJS, AngularJS и NodeJS. Те често изпълняват следните задължения:

Изисквания за разработчиците за MEAN stack

JavaScript трябва да бъде добре разбран от разработчиците на MEAN stack. Те също така трябва да имат обширни познания за всяко ниво на MEAN stack. MEVN stack, който заменя Angular.js с Vue.js, front-end JavaScript рамка, е изгоден за разработчиците. Също така е полезно за тях да научат MERN, който замества Angular.js с React.js. React.js е библиотека за front-end на JavaScript.

Средна заплата на разработчик на MEAN Stack

Какво могат да очакват разработчиците на MEAN stack по отношение на възнаграждението? Средната национална компенсация за MEAN Stack Developers в Съединените щати е 89 817 долара годишно, според Glassdoor. Годишното разпределение на заплащането е от $66,000 до $122,000.

Отговорности на full-stack разработчика

Клиентските и сървърните части на уебсайт или приложение са изградени от full-stack разработчици. Те отговарят за създаването на front-end архитектура на проекта и трансформирането на макети и wireframes в код. При типичен проект от разработчиците с full-stack ще се иска да изпълнят следното:

Изисквания за full-stack разработчик

Езиците за front-end (напр. HTML, CSS и JavaScript), JavaScript рамки, езиците от страна на сървъра (напр. Python, PHP,.Net) и технологиите за бази данни трябва да са познати на инженерите с пълен стек (MySQL, Oracle, и MongoDB). Тъй като тази позиция работи както от страна на клиента, така и от страна на сървъра, отличните организационни способности и способности за управление на проекти са желателни.

Средна заплата на разработчик с пълен стек

Средната национална компенсация за full-stack разработчиците в Съединените щати е 99 274 долара, според Glassdoor. Годишната компенсация варира от $62,000 до $159,000.

Бизнес предимствата на MEAN Stack

Не може да се отрече, че бизнесът търси MEAN stack инженери. В Съединените щати, LinkedIn в момента има над 87 000 работни места за позицията. И така, какво е това в тази позиция, което я прави толкова популярна? Нека разгледаме някои от предимствата на MEAN stack пред конкурентните рамки.

На първо място, той е изцяло изграден на JavaScript. Това означава, че разработчиците могат да създадат приложение от началото до края, използвайки само един език за програмиране. Фактът, че JavaScript е напълно безплатен, е огромен бонус.

Без нужда от самостоятелен сървър на трета страна, можете плавно да преминавате между сървъра и клиентската страна. Вместо това разработчикът може да използва Node.js за доставяне на програми направо до сървъра.

MEAN stack има широк спектър от приложения, въпреки че най-често се използва за изграждане на трайни, мащабируеми и динамични базирани на облак приложения. Неговият код също е изоморфен, което означава, че може да бъде пренесен от една рамка в друга. В резултат на това базираните на MEAN приложения могат да работят на различни платформи, без да изискват промени в оригиналния код. Тази функционалност позволява на фирмите да спестяват време и пари, като същевременно се разширяват в различни платформи.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *